HOMEVLASTNÍ CHOVFOTOGALERIEPOGONA VITTICEPSA. ATRICOLLISCHOVATELÉFÓRUMINZERCEODKAZY

 

 

 

 

 

 

STAVBA DRUHÉHO TERÁRIA

     Terárium z OSB desek jsem chtěl postavit již na začátku, ale bylo by zbytečné dělat tak veliké terárium, když jsem měl jen 3 malé ještěrky. Asi po 4 měsících bylo jasné, že stavba nového a většího terária je nutná, a tak jsem si začal zjišťovat jaký materiál bude nejvhodnější a jakou techniku mám použít. Velmi se mi hodily některé německé webové stránky, kde uvadějí podrobný popis a terária jsou velmi zdařilá. Takže bylo jasný, že budu dělat terárium z OSB desek a že zadní stěnu do terária budu dělat napevno.

     Pro terárium jsem vybral rozměry 160x65x70 (dxšxv) s prosklenou čelní stěnou, z části prosklenou pravou boční stěnou a větráním na boku a ve stropě. U terária také nechybí dvojitý strop pro krytí elektroinstalace.  

     Vše jsem si nejdříve promyslel a pořádně rozkreslil, aby nedošlo ke nějakým omylům. Stavba tedy mohla začít. Nejdříve jsem si nechal nařezat OSB desky na přesný rozměr a nakoupil šroubky a lepidlo na dřevo. Desky jsem si doma řádně popsal, abych se při stavbě nespletl, a seřadil si je. Vše do sebe pasovalo jako stavebnice. Ke spojení dvou desek jsem použil lepidlo a šroubky a desky jsem spojoval přes latě, aby cela konstrukce byla velmi pevná a nehrozilo, že se vše zkroutí a rozpadne. Do desek jsem si vyřezal větrací otvory a boční otvor na umístění skla. Bohužel nemám podrobnou fotodokumentaci celé stavby, takže jen hrubá stavba z několika stran.

  

     

     Dále jsem začal s tvorbou pozadí. Pro vytvoření zadní stěny jsem zvolil polystyren, který se pro větší pevnost natře lepidlem na dlaždičky. Nejdříve jsem si vnitřek terária polepil polystyrenovou deskou o síle 30mm. K nalepení jsem použil úplně obyčejný bezbarvý silikon. Pod polystyren jsem také skryl mřížky do větrání.

  

     Dál jsem si vytvořil hrubou podobu zadní stěny-různé převisy, skalky a úkryty. Tvořil jsem z kousků polystyrenu, které jsem si podle potřeby a fantazie nařezal a různě k sobě přilepil silikonem.

     

     Poté jsem každý kousek pozadí ručně opracoval do přirozenějšího tvaru. Snažil jsem se napodobit co nejvíce přírodní skály. Takhle vypadalo na hrubo udělané pozadí, které bylo připraveno na natírání lepidlem na dlaždičky.

  

     Nejdříve jsem si rozmíchal trochu řidší lepidlo na dlaždičky (stačí to nejobyčejnější), aby dobře zateklo do mezer, a pak jsem za použití štětce začal nanášet lepidlo na polystyren. Nejlepší je na nanášení nějaký větší štětec, vše pak vypadá velmi přirozeně. Nanést jednu vrstvu mi trvalo asi 4-5 hodin. Na poslední vrstvu jsem do lepidla na dlaždičky namíchal trochu jemného písku, aby vše bylo drsnější. Poslední vrstvu jsem dělal přes 6 hodin, aby byla opravdu věrohodná. Vrstvy jsem nanášel 4 a každou vrstvu jsem nechal 24 hodin zaschnout. Slabou vrstvu jsem nanesl i na strop, abych zakryl síťovinu a vytvořil plynulý přechod mezi zadní stěnou a stropem.

     

  

     Když vše pořádně zaschlo, tak jsem se dal do míchání vhodné barvy. Použil jsem úplně nejobyčejnější primalex a do něj tónovací barvy. Jenže namíchat přesně stejný odstín, jako jsem si představoval, nebylo až tak jednoduché. Proto, jestli můžu doporučit, nechte si barvu někde namíchat, ať víte jaký skutečný odstín vlastně získáte. Stačí jen trocha(maximálně 1litr) a finančně Vás to možná vyjde i levněji. Barvu jsem namíchal řidší, aby se dobře vpila do pozadí a nevytvořila mi lesklý film. Dával jsem pouze jednu vrstvu barva a je to plně dostačující. Strop jsem natřel světlounce modrou, aby to připomínalo oblohu.

  

  

     Dál jsem se pokusil vyrobit přírodní bazének, který by byl přímo součástí zadní stěny a dal se lehce čistit. Použil jsem mikroténový sáček, abych si vytvořil odlitek. Na odlitek jsem použil 3 vrstvy lepidla na dlaždičky, natřel ho stejnou barvou a nakonec natřel bezbarvým lakem, který není rozpustný ve vodě.

     

    Poslední fází při tvorbě pozadí bylo pískování některých částí, aby vše vypadalo ještě přírodněji. Ještě než jsem začal pískovat, tak jsem cele pozadí natřel rozředěným lepidlem Soudal-lepidlona dřevo 67A D3. Lepidlo jsem ředil 1:1 s vodou, aby se vše dobře zapilo a nevytvářelo lesklý film. Lepidlo velmi dobře zpevní celou zadní stěnu. K samotnému pískovaní jsem pak používal stejné lepidlo Soudal, akorát jsem ho neředil vodou. Natřel jsem část zadní stěny a prudce na ní naházel terarijní písek. Takhle jsem to udělal ještě na několika místech a zadní stěna byla hotová. 

     

     Myslím, že celé terárium se povedlo a že agamám se v něm velice líbí. Ještě zde chybí návod na elektroinstalaci, které se budu věnovat v nějakém příštím článku. Výroba takového terária není nijak těžká, jen to chce být trpělivý a pečlivý. Přeji vám hodně štěstí při výrobě vlastní terária.

  

     Více fotek najdete v sekci FOTOGALERIE - TERÁRIUM II

 

ZPĚT

 

 

Copyright Jakub Nožička © 2006-2007 Email: lizards@lizards.cz

ICQ: 447-984-510                   SKYPE: lizzardss My status

 Návštěvnost: